Başkandan...


Değerli Meslektaşım…

Geçmişten aldığımız güç, değerlerine bağlı, ilkeli ve yenilikçi hizmet anlayışımız ve siz değerli meslektaşlarımızın desteğiyle Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (BSMMMO) yönetimine seçilmemizin üzerinden iki yıl geçti. Takdir edeceğiniz üzere bu iki yıl, hiçbirimiz gibi, mesleğimiz ve odamız açısından da kolay bir iki yıl olmadı. Anladık ki pandemi, sadece bizi sevdiklerimizden koparmakla, onlarla aramıza mesafeler koymakla kalmıyor, aynı zamanda yaşamakta olduğumuz sorunlara karşı vereceğimiz mücadeleden de bizi alıkoymak adına her türlü engeli karşımıza çıkarıyor.

Elbette yılgınlığa kapılmayacak, pandeminin sorunlarımızın üstünü örtmesine izin vermeyecektik. Beş bini aşan üye sayısıyla Türkiye’nin en büyük meslek örgütleri arasında yerini almanın karşılığını hakkıyla vermemiz gerekiyordu. Ağır pandemi koşulları altında, kenara çekilmeden ve geriye bir adım bile atmadan, en zor günlerde odamızla meslektaşımız arasındaki bağları korumanın ve daha da geliştirmenin yollarını aradık.

BSMMMO’nun 14. dönem yönetim kurulu olarak, salgın öncesi ilk göreve başladığımız dönemde, mesleki menfaatlerimizi ön planda tutarak odamızın ekonomik yapısını iyileştirmeyi öncelikli hedefimiz olarak belirledik. İyileştirme çalışmalarına önce tasarruf önlemleriyle başladık ve ardından yönetim kurulu olarak üzülerek de olsa gönderdiğimiz yazılarla, oda aidat borçlarını çeşitli sebeplerden ötürü ödemeyen/ödeyemeyen meslektaşlarımızdan gerekli hassasiyeti göstermelerini rica ettik. Bu yönde ne kadar eleştiriye maruz kalsak da BSMMMO rozetini yakasına taktığı günden bugüne aidatlarını düzenli ödeyen meslektaşlarımızın tavrı bize moral verdi. Şunun çok iyi farkındayız ki, etkili ve bağımsız bir meslek örgütü olabilmenin ve meslektaşımıza kaliteli hizmet götürmenin yolu, güçlü bir ekonomik yapıya sahip olmayı gerektiriyor. Bu nedenle üyemizin desteğini almayı ve kendi kaynaklarımızla ayakta durmayı önemsiyor, çağrımıza olumlu dönüş sağlayan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Maddi güç, ayakta kalmak ve gelecekte var olabilmek adına her ne kadar hayati bir önem arz etse de bu durumun bizi tümüyle içe kapanmaya götürmesine izin vermemeliydik. Tam tersine özellikle iktisat ve para sistemindeki büyük küresel gelişmelere ve hayatımızın her alanına baş döndürücü hızla giren dijital dönüşüme kafa yormayı kendimize görev edindik. Pandeminin ayak seslerinin duyulmaya başlandığı bir dönemde, meslektaşlarımız ile iş dünyasının temsilcilerini BSMMMO’da düzenlediğimiz ‘Kurumsal Dönüşüm Konferansı’nda buluşturduk ve bir yandan Türkiye’de dijital dönüşümü anlamaya çalışırken, diğer yandan da bu dönüşümü nasıl yönetebileceğimizi, işletmelerin kurumsallaşmaya hazır olup olmadıklarını sorguladık. Hemen hemen tüm ilçelerimizde düzenlediğimiz “elektronik dönüşüm” konulu seminerlerle meslektaşlarımızı konunun uzmanlarıyla buluşturduk.

Yine FED eski Araştırma Direktörü Erkin Şahinöz'ü BSMMMO’da ağırladık. Sayın Şahinöz’den, 'Türkiye Ekonomisi, Küresel-Ekonomik Görünüm ve Piyasalar' konusunda bilgi edindik.

Ekonomistler gibi araştırmacı yazarları da misafir etme şansı bulduk. Örneğin Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümüne özel düzenlediğimiz 'Atatürk Etkisi' konulu söyleşimizde Tarihçi-Yazar Sinan Meydan'ı konuk ettik.

Değerli Sessiz Kahraman!

Evet bu hitap cümlemle size neden “sessiz kahraman” diye hitap ettiğimi de anlatmam gerekiyor. Hatırlarsanız, Bursa’nın da aralarında bulunduğu “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin Pilot İl Uygulaması” ile meslektaşlarımızın yoğun bir mesaiye girdiği dönemde, kısa sürede tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgınının zorlu sürecine adım atmıştık.

Oda yönetimi olarak, bu hassas süreci kontrollü bir şekilde yönetebilmek adına aldığımız tedbirleri hızlıca uygulamaya koyduk. Örneğin toplantı, seminer ve eğitim faaliyetlerimizi hızlı bir şekilde online platforma taşıdık. Bağımlı çalışan üyelerimizin o dönem işyerlerinde yaşadığı problemleri de dikkate alarak işverenlere ve ilgili kurumlara gönderdiğimiz mektuplarla konuya dikkat çektik.

Ne var ki salgın sürecinde birçok iş kolunda “Hayat Eve Sığdı” ama muhasebe iş kolunda hayat eve sığmadı/sığdırılamadı. Meslek mensupları olarak sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde dahi biz ofislerimizde ve çalıştığımız işletmelerde, kısa çalışma gibi milyonlarca çalışanı ilgilendiren yeni sorumluluklarımızla görevimizin başındaydık.

Hadi siz söyleyin bakalım: Bunun adına sessiz kahramanlık denmez mi?

Bırakalım bunun karşılığını almayı, yetkililerden bir teşekkür bile duymamış olabiliriz. Ama hiç kimse unutmasın ki, kayıt tutmak bizim mesleğimizdir. Sessiz kahramanlığımıza karşılık, en azından bu küçük “teşekkür” alacağımızı da kayıtlarımıza aldık ve günü geldiğinde bu kaydı kapatmanın yolunu da bulacağız.    

Değerli Meslektaşım…

Ne yazık ki bu süreçte pek çok sessiz kahramanımızı, hesap emekçisini kaybettik. En acısı ise geçmişte güzel anılar yaşadığımız, birlikte çalıştığımız ve tecrübelerinden istifade ettiğimiz meslektaşlarımızın cenazelerine salgın nedeniyle katılamadık. Son görevimizi yapamamanın burukluğuyla onları buradan sevgi ve saygıyla anıyor, hepsine Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve meslek camiamıza baş sağlığı diliyorum.

Artık pandemiyle mücadelede önemli bir mesafe almış durumdayız. Özellikle, haklarını ödeyemeyeceğimiz sağlık emekçilerinin yürüttüğü aşı çalışmalarıyla birlikte yavaş yavaş normalleşmeye doğru adımlar atıyor ve faaliyetlerimizi de yüz yüze gerçekleştirmeye başlıyoruz.

İlk etapta bağımlı çalışanlarımızın sorunlarının çözümü, meslektaşlarımızın muhasebe alanında aradığı yeterliliklere sahip yardımcı personelleri yetiştirme kursu ve genç meslektaşlarımıza ofis desteği gibi son derece önemsediğimiz projeleri başlattık. Mesleki sorunların takibi ve çözüme kavuşturulması, özetle meslek siyaseti adına tam kadro sahada olmaya devam edeceğiz.

Salgın, yangın, doğal afet ve trafik kazaları derken her yanımızın acıyla kuşatıldığı bu zor günlere dair son sözü Victor Hugo’ya bırakmak istiyorum. Ne demişti büyük yazar:  En karanlık gece bile sona erer ve güneş tekrar doğar!

Saygılarımla…

Doğan YILMAZ
BSMMMO Yönetim Kurulu BaşkanıKurumsal

Döviz Kurları

  •   1.-USD     .-TL
  •   1.-USD     .-TL

  •   1.-EUR     .-TL
  •   1.-EUR     .-TL